ΚΑΛΩΣΟΡΙΣΑΤΕ ΣΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΤΟΥ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ ΤΗΣ ΟΙΚΙΑΚΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ.

Αγαπητοί μου μαθητές, στο πλαίσιο του μαθήματος της Οικιακής Οικονομίας, σας δίνετε η δυνατότητα να γίνετε μικροί εξερευνητές και να ψάξετε να βρείτε πληροφορίες για τα θέματα που τίθενται  στο http://padlet.com/scoikoik/kq6cmsa80sq0.

Για να μπορέσετε να δουλέψετε σωστά και να έχετε ένα πολύ καλό αποτέλεσμα στο μάθημα θα πρέπει να ακολουθήσετε τα παρακάτω βήματα:

Ο καθένας σας θα αναλάβει ένα ατομικό θέμα.

Θα αναζητήσετε  την κατάλληλη  βιβλιογραφία στη βιβλιοθήκη σας ή στο Διαδίκτυο ,και σύμφωνα με τις οδηγίες που θα σας δοθούν θα ολοκληρώσετε την εργασία σας, ανεβάζοντας την στο στο http://padlet.com/scoikoik/kq6cmsa80sq0, κάνοντας διπλό κλικ στην οθόνη (addanattachment) , uploadκαι είναι έτοιμο.

.           Αφού ολοκληρώσετε τις σημειώσεις σας, θα είστε έτοιμοι να γράψετε την εργασία σας (στον υπολογιστή κατά προτίμηση) σε  word ή ppt.Η εργασία σας για να είναι άριστη θα πρέπει να περιλαμβάνει με τη συγκεκριμένη σειρά:

• εξώφυλλο (θα πρέπει να περιλαμβάνει ονοματεπώνυμο, τάξη, τμήμα, ημερομηνία, τίτλο εργασίας, φωτογραφία αν θέλετε)
  • περιεχόμενα (περιλαμβάνει τους τίτλους των κεφαλαίων της εργασίας σας)
  • πρόλογο (περιλαμβάνει σε γενικές γραμμές μία περίληψη του κυρίως θέματός σας)
  • κυρίως θέμα (περιλαμβάνει τις σημειώσεις που κρατήσατε στη βιβλιοθήκη)
  • επίλογο (περιλαμβάνει τα συμπεράσματα γύρω από το θέμα σας)
  • φωτογραφικό υλικό, όπου είναι απαραίτητο, (μπορεί να είναι μία φωτογραφία αλλά και ένας πίνακας με στατιστικά στοιχεία ή ένα διάγραμμα)
  • και βιβλιογραφία (Βιβλίο: Όνομα συγγραφέα, τίτλος βιβλίου, έκδοση, ημερομηνία)

Εγκυκλοπαίδεια: Τίτλος και τόμος

Ιnternet: ηλεκτρονική διεύθυνση

Η παράδοση της εργασίας θα πρέπει γίνει στην προκαθορισμένη από εμένα ημερομηνία. Σας τονίζω ότι η συνέπειά σας είναι πολύ σημαντική.

Το πιο σημαντικό κομμάτι της εργασίας είναι η παρουσίασή της στους υπόλοιπους συμμαθητές σας. Όταν θα ψάχνετε πληροφορίες για το θέμα σας, θα πρέπει να έχετε πάντα στο μυαλό σας, πως θα τις παρουσιάσετε με τον πιο ενδιαφέροντα τρόπο. Η προετοιμασία της παρουσίασης θα γίνει από εσάς, σε συνεργασία με τους συμμαθητές σας που ανήκουν στην ίδια θεματική ομάδα.

Δε βγαίνεις ποτέ χαμένος από το παιχνίδι της ζωής, όταν ψάχνεις! Καλή επιτυχία.